In verschillende deelgemeenten en gehuchten van de gemeente Arico, vooral in de kustgebieden, is een ware kakkerlakkenplaag uitgebroken. Buurtgemeenschappen in de kustgebieden zijn ongerust en daarom heeft de PSOE het gemeentebestuur de bel aangebonden. De inwoners gaan de plaag zelf te lijf en desinfecteren overal waar nodig is. Enkel op publieke plaatsen kan er niet worden ingegrepen want dat is de verantwoordelijkheid van de gemeentelijke overheid.
Het gemeenteraadslid Olivia Delgado (PSOE), zegt dat er meer dan een jaar geleden in een plenaire vergadering een voorstel werd voorgelegd om de jaarlijkse verdelgings- en ontsmettingscampagnes uit te besteden. Tot op heden is daar nog steeds geen antwoord op gekomen van het gemeentebestuur en de burgemeester. In normale omstandigheden wordt een dergelijke actie gepland en op regelmatige tijdstippen uitgevoerd, maar niet in Arico.
De plaag moet dringend worden aangepakt aan de bron en dat zijn de riolen en collectoren van het afvoerwater. Nu de temperaturen hoog zijn gedijen kakkerlakken bijzonder goed en wordt het uiterst dringend om de kakkerlakken massaal uit te roeien. Enkel op deze manier wordt een optimale gezondheidstoestand in de gemeente gegarandeerd. De technieken voor uitroeiing door vergassing of door biologisch afbreekbare vloeistoffen zijn niet schadelijk voor mens en milieu, maar zolang de gemeente niet ingrijpt is de situaties nefast vanuit het oogpunt van de volksgezondheid.
Betreurenswaardig
Door het feit Arico te maken krijgt met een ernstig probleem qua volksgezondheid heeft de gemeente het Canarische Directoraat-generaal Volksgezondheid op de hoogte gebracht, zodat de lokale overheid haar verantwoordelijkheid kan nemen om de dringende ontsmettings- en verdelgingscampagnes uit te voeren. Het is betreurenswaardig dat de inwoners van Arico in deze omstandigheden moeten leven omdat de lokale overheid haar opdracht niet gedegen uitvoert en haar verantwoordelijkheid niet neemt. Families en gezinnen met weinig middelen doen moeite om hun eigen woningen te desinfecteren, maar omdat het probleem op straat ligt, dit is niet de juiste oplossing.
Een flinke sneer
Olivia Delgado herinnert eraan dat er moet gewerkt worden aan een plan van aanpak van ernstige sanitaire problemen, zoals ze zich in Las Maretas voordoen. Ook in Abades, Porís de Abona, Tajao en La Caleta laat de infrastructuur te wensen over en is dit oorzaak van een massieve uitbreiding van het kakkerlakkenbestand. Het spel wordt politiek hard gespeeld. De socialistische partij laakt de houding van het gemeentebestuur en stelt dat het hier gaat om investeringen die door de eilandregering in het verleden moesten worden gesubsidieerd maar niet zijn uitgevoerd als gevolg van een passieve houding en gebrek aan beheer van het gemeentebestuur van Arico.