HomeBlogWeetjesFAUNA OP TENERIFE
SEB LEESON LEGAL GROUP

FAUNA OP TENERIFE

De fauna op Tenerife is indrukwekkend en uniek én wordt beïnvloed door de geografische isolatie en de ecosystemen die het eiland rijk is.

Tenerife biedt onderdak aan een breed scala aan dieren, waarvan vele endemisch zijn. De fauna van Tenerife is een mix van inheemse soorten, geïntroduceerde dieren en migrerende vogelsoorten, waardoor het eiland een belangrijk punt is voor natuuronderzoek en dierenobservatie. Door de beschermde status van veel gebieden, zoals het Parque Nacional del Teide en de natuurreservaten van Teno en Anaga, wordt de rijke biodiversiteit van Tenerife behouden en beschermd.

Genetische isolatie

Tenerife is een eiland met een verscheidenheid aan ecosystemen die een unieke fauna ondersteunen, grotendeels bestaande uit soorten die zich hebben aangepast aan een eilandomgeving. Deze soorten omvatten endemen die zich uitsluitend op deze eilanden hebben ontwikkeld, waardoor de fauna van Tenerife fascinerend is vanuit een natuurwetenschappelijk perspectief.

De fauna van Tenerife, net als die van de andere eilanden, is nauw verbonden met die van Noord-Afrika en Zuid-Europa. De belangrijkste eigenschap is echter de aanwezigheid van een groot aantal endemische soorten, dat wil zeggen unieke soorten die nergens anders ter wereld voorkomen, wat wordt bevorderd door de genetische isolatie van de dieren die op een eiland leven.

Unieke vogelsoorten

Op Tenerife concentreren deze endemische soorten zich voornamelijk in gebieden zoals Anaga, Teno en Las Cañadas del Teide. Bovendien behoort een van de belangrijkste diergroepen tot de ongewervelde dieren, met een totaal van 3.000 soorten, waarvan 40% endemisch is. Het is vermeldenswaard dat meer dan 200 vogelsoorten het hele jaar door Tenerife overvliegen.

Sommige van deze soorten, zoals reigers en eenden, passeren het eiland tijdens hun migraties op zoek naar gunstige klimaatomstandigheden. Andere, zoals de Bolles duif, de Juno duif en de blauwe vink, zijn unieke wereldsoorten die permanent op de Canarische Eilanden wonen. Langs de kust trekken de grote stormvogel of de visserhavik vogelspotters aan, een activiteit die wordt gereguleerd door speciale vergunningen in sommige gebieden.

Zoogdieren

De groep van zoogdieren is vertegenwoordigd door 13 soorten, voornamelijk geïntroduceerd door de mens. De komst van de inheemse bevolking ongeveer 2.500 jaar geleden leidde tot de introductie van schapen, geiten, honden en varkens op de archipel, die zich zo goed hebben aangepast dat er inheemse rassen van deze dieren op de Canarische Eilanden bestaan. Daarnaast werden soorten zoals konijnen, muizen, de mustelide en de Algerijnse egel geïntroduceerd. De meest recente introductie was die van de Corsicaanse muflon, die in het Nationaal Park Teide werd vrijgelaten voor jachtdoeleinden.

Reptielen en amfibieën

Wat betreft reptielen, zijn er op Tenerife veel soorten te vinden, waarvan sommige nergens anders voorkomen. Er zijn vijf soorten op het eiland, waarvan de gestippelde hagedis endemisch is voor Tenerife. De andere vier soorten zijn de fienarola en de gallotia van de Canarische Eilanden, die ook op andere eilanden van de archipel voorkomen met genetische variaties. De andere twee soorten zijn de tarantula en de roze salamander.

Wat betreft amfibieën zijn er op het eiland twee soorten kikkers geïntroduceerd door Europeanen, die overvloedig te vinden zijn in reservoirs en waterstromen. In sommige kloven van Anaga en Teno is de aanwezigheid van paling bevestigd, een soort die met uitsterven bedreigd is.

Walvissen

De wateren rondom de Canarische Eilanden trekken ook “watertoeristen” aan uit verschillende regio’s van de wereld. Soorten typisch voor de koude wateren van de Noord-Atlantische Oceaan leven samen met soorten die zijn aangepast aan warmere klimaten, en zelfs sommige soorten zijn vanuit het Caribisch gebied gekomen, zoals veel soorten zeeschildpadden. Tenerife is een van de beste plaatsen ter wereld voor het observeren van walvissen, met tot 21 verschillende soorten die in de wateren rondom het eiland leven.

Overzicht

Mariene fauna
Tenerife is omgeven door rijke mariene ecosystemen. In de wateren rondom het eiland zijn verschillende vissoorten te vinden, waaronder barracuda’s, zeeschildpadden, dolfijnen en murenen. In diepere wateren treffen we verschillende soorten roggen en haaien.
Vogels
Tenerife is de thuisbasis van verschillende vogelsoorten, waaronder de Canarische wilde duif en de zilvermeeuw. Een bekend vogelsoort op het eiland is de ‘guincho’ of visserhavik, zoals deze roofvogel buiten de Canarische Eilanden wordt genoemd omdat hij zich uitsluitend voedt met vis. Pardelas komen er broeden en papegaaien vliegen vrij rond.
Reptielen
Onder de reptielen zijn de hagedissen van de Canarische Eilanden veelvoorkomend op het eiland. Deze kleine reptielen zijn endemisch en vertonen een verscheidenheid aan ondersoorten.
Insecten
Tenerife herbergt een breed scala aan insecten, waaronder vlinders en verschillende endemische insecten. Vlinders zijn bijzonder talrijk, en verschillende soorten zijn te vinden in verschillende gebieden van het eiland.
Muflon
Vijftig jaar geleden werd dit dier geïntroduceerd op Tenerife om een grootjachtreservaat te creëren. Het effect van zijn dieet bleek echter schadelijk voor ten minste veertien endemische plantensoorten.
Amfibieën
Amfibieën zijn voornamelijk vertegenwoordigd door twee soorten padden, de gewone pad en de pad van de Canarische Eilanden. Deze amfibieën zijn aangepast aan het leven in verschillende habitats, van bergachtige gebieden tot vochtige zones van het eiland.
Lagartos
Aan het einde van de 20ste eeuw, in 1996, toen men dacht dat alle vertebraten van Tenerife bekend waren, zagen een groep natuurbeschermers gigantische hagedissen op de kliffen van Teno. Deze wordt ook de ‘Lagarto giganten de Tenerife’ genoemd.
Dit is een overlevende van de oorspronkelijke fauna van de Canarische Eilanden, een exclusieve schat van onze natuur die met uitsterven bedreigd is en die, indien niet goed beheerd en beschermd, van Tenerife zal verdwijnen en van de planeet.
Mariene insecten
In de wateren rondom Tenerife kunnen verschillende mariene insecten worden gevonden, zoals krabben en garnalen. Deze organismen spelen een essentiële rol in de lokale mariene ecosystemen.
Mariene reptielen
Naast de landhagedissen worden de kusten van Tenerife bezocht door zeeschildpadden, in het bijzonder de gewone schildpad en de Caretta caretta. Deze schildpadden komen naar de stranden van het eiland om hun eieren te leggen.

Delicaat ecosysteem

Tenerife herbergt enkele diersoorten die met uitsterven bedreigd zijn, waaronder de wilde duif van de Canarische Eilanden en de monniksrob die foerageert in de wateren rond de Canarische Eilanden. Er worden inspanningen geleverd om deze soorten te beschermen.

Over het algemeen is de fauna van Tenerife een interessante mix van endemische soorten, aangepast aan een unieke eiland- en mariene omgeving. De geografische isolatie van het eiland heeft de ontwikkeling van een verscheidenheid aan unieke wezens bevorderd, waardoor Tenerife een fascinerende plek is voor natuurliefhebbers en biodiversiteit. Het behoud van deze soorten is van essentieel belang voor het behoud van het delicate ecosysteem van de Canarische Eilanden.

Pixabay © Photography
Fauna op Tenerife ©

 TERUG NAAR STARTSCHERM


Geïnteresseerd in Tenerife? Word dan lid van de grootste Tenerife-familie!
Abonneer u op onze nieuwsbrief en blijf op de hoogte van het nieuws op Tenerife.
Vul hieronder uw voornaam en een geldig e-mailadres in. Klik daarna op Abonneren.

Taal- of schrijffout opgemerkt?
guy@tenerifeconnect.com

Abonneer op onze nieuwsbrief en blijf steeds op de hoogte van het laatste Tenerife Nieuws!
Abonneer op onze nieuwsbrief en blijf steeds op de hoogte van het laatste Tenerife Nieuws!
Guy Devos
Guy Devoshttp://www.tenerifeconnect.be
Ik heb Tenerife steeds een centrale plaats gegeven en heb het eiland binnen mijn redactioneel en journalistiek netwerk steeds kunnen binden in mijn teksten. Het eiland waarop ik reeds decennialang verliefd ben heeft mij kunnen verleiden tot het schrijven van drie boeken, een aantal leesbrochures, en duizenden artikels, columns en proza. Informatie en nieuwsfeiten zijn de producten, pen en papier zijn de middelen terwijl betrokkenheid het zetmeel is. Het resultaat wil ik met iedereen delen. Ik moest het eerst zelf ontdekken, daarna pas kon ik het verwoorden want we zitten met duizend draden aan onze herkomst vast. Ik niet ..., ik ben enkel op de verkeerde plaats geboren. © Op alle werken rust een copyright. Niets van deze werken mag worden gedupliceerd, onder welke vorm ook, zonder toestemming van de auteur.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in

spot_img

magazine

#285 MAART 2025

#284 FEBRUARI 2025

#283 JANUARI 2025

- Reclame -KVIK

gastronomie

seb leeson consulting
spot_img

weer

COLUMN GUY

INWONER VAN TENERIFE

TENERIFE YA VOY

ZOMERSE KERST OP TENERIFE

COLUMN KIM

- Reclame -ADVOCAAT TENERIFE

WEETJES

AUTOWRAKKEN OP TENERIFE

VLIEGANGST

spot_img
SEB LEESON LEGAL GROUP